Tarot Falı Nedir

Tarot’un ortaya çıkış tarihi ve kelime anlamı tam bilinememekle birlikte bazı varsayımlara göre eski Mısır’da ‘’Kral Yolu’’ anlamına gelen ‘’Tarosh’’ kelimesine dayanır. Başka bi varsayım ise Latince’de çark anlamına gelen ‘’Rota’’ kelimesinden türemiştir. Tarot kelimesinin doğumdan ölüme kadar sürekli devreden bir çark olduğu anlamını taşır.
Tarot ortaya çıkış itibarıyla bir fal bakma aracı olmaktan ziyade oyun amaçlı kullanılmıştır. Oyunun fal bakma işlemiyle yollarının kesişmesin hangi tarihe dayandığı ise tam olarak bilinmemektedir.

Tarot, yetmiş sekiz karttan ve iki ana bölümden oluşur. İki ana bölümün ilki elli altı karttan oluşan ‘’küçük sırlar’’ (minor arcana) seirisi ve ikinci bölümü ise yirmi iki karttan oluşan ‘’büyük sırlar’’ (major arcana) serisidir. Bir teori, büyük sırlar serisi kartlarının daha eskiye dayanan bir kökeni olduğunu var saymakta, küçük sırlar serisi elli altı kartının ortaya çıkışını ise Orta Çağa dayandırmaktadır.

tarot-tarihi

 

Kartlar beş yüz yılı aşan bir tarihe sahiptir. Ama bununla beraber başka bir teori de sembol ve resimlerin, özellikle büyük sırlar serisine ait yirmi iki kartın, insanlığın başlangıcından itibaren batılı ruhun sembolleri olduğunu söylemektedir.Tarot falında kartların yorumu okuyucudan okuyucuya değişiklik göstermektedir.

Bu kartlar yorumculara hem görünen ve bilinen hem de görünmeyen ve bilinmeyen durumları tanımlamada yardımcı olurlar. Olayların gerçekleşme zamanı hakkında net olmasa da yakın bir bilgi verirler. Kartlar, falı bakılan kişiye belli başlı olaylar hakkında uyarılar verir veya onları teşvik eder. Çoğu zaman farkında olunan ama gözardı edilmiş şeylerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

 

Tarot falı özel insanlara bakılan bir falmış gibi lanse edilmesine karşın tarot falı bakan kişi her anı ve her insanı özel kabul eder. Zaman ve mekanın tarot falı bakan veya bakılan kişi için bir önemi yoktur. Ancak tarot falını bakacak kişinin konsantre olabilmesi için kendine göre dizayn ettiği bir ortamda daha sağlıklı sonuçlar alacağı muhakkaktır. Tarot falı için önemli olan içinde bulunulduğu andır. Kartlar buna göre değerlendirilir ve falı bakılan kişiye hayatını yönlendirelecek bilgiler sunulur. Unutulmamalı ki yaşanılan anlar bir sonrakinin habercisi konumundadır.

Ücretsiz Tarot Baktır

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir